Actori
http://fanserialeturcesti.forumgratuit.ro

Acasa[URL=http://s05CalendarFAQCautareInregistrareConectare
Ultimele subiecte
» Suete cu fete
Mier Oct 12, 2016 6:15 am Scris de Simi

» Medcezir -
Dum Ian 05, 2014 7:58 am Scris de Deeatma

» Adini Feriha Koydum - FERIHA
Dum Ian 05, 2014 7:52 am Scris de Deeatma

» Bine va-m gasit
Dum Ian 05, 2014 7:41 am Scris de Deeatma

» Nam Gyu Ri
Sam Oct 26, 2013 12:29 am Scris de Hurrem Gul

»  Günaiydin
Sam Oct 26, 2013 12:25 am Scris de Hurrem Gul

» Kivanç Tatlitug
Mar Mai 21, 2013 6:51 am Scris de princesss2012

» Halit Ergenç
Sam Mai 04, 2013 3:23 pm Scris de Deeatma

» Murat Yildirim-Video
Mar Apr 23, 2013 8:03 am Scris de princesss2012

Translate

visitors counter

Distribuiţi | 

Agios Nikolaos - Creta

In jos 
AutorMesaj
Vanessa
Administrator
Administrator

Data de inscriere : 11/09/2011

MesajSubiect: Agios Nikolaos - Creta   Dum Sept 25, 2011 4:04 am

Agios Nikolaos - Creta

Cum mergi spre estul insulei, simti ca te apropii de ceva unic, chiar si in Creta. Soseaua este la mare inaltime fata de mare, iar daca vii din sud, dinspre Ierapetra, serpentinele care te coboara spre Golful Mirabellou iti arunca in fata ochilor niste privelisti care te lasa fara suflu.

Caci in acest Golf se afla una din cele mai incantatoare orasele turistice din Creta, Agios Nikolaos.

gios Nikolaos s-a ridicat pe locul a doua orase, Lato pros Kamara (Lato dinspre parc) si Lato Etera (celalat Lato). Le-a urmat orasul cunoscut astazi, care, conform inscriptiilor ce dateaza din anul 193 i.e.n., cunoaste o perioada infloritoare in epoca elenistica. Urmeaza un declin in perioada dominatiei venetiene, pana in secolul XIX e.n., cand incepe sa se dezvolte din nou.

pe-pod.jpg vedere-lac.jpg straduta-agios-nikolaus.jpg

Principalele puncte de atractie sunt portul si Lacul Almyri, cu o adancime de 64m, loc in care s-au deschis taverne placute, unde te poti bucura de bucataria cretana chiar pe malul lacului.

Agios Nikolaos isi rasfata turistii cu cofetarii, gelaterii, cafenele si taverne, cu stradute pline de magazine ce satisfac ochii oricarui pasionat de shopping.

arurile si discotecile stau la dispozitia turistului 24 ore pe zi. Restaurantele sunt placute si ofera acea atmosfera discreta si calda, specific cretana, care, practic, marcheaza diferenta dintre taverna greceasca si cea cretana (asa cum am mai spus intr-unul din articolele noastre, cretanii se considera diferiti, ca si cultura, de greci). Sa stai, sa stai si sa tot stai acolo. Timpul curge diferit, si nici macar o ploaie torentiala care te uda pana la piele (da…) nu reuseste sa-ti strice bucuria.

restaurant-agios-nikolaus.jpg faleza1.jpg trepte.jpg

De asemenea, vara exista ambarcatiuni spre insula Spinalonga si spre Agioi Pantes. La nord de oras se inalta bisericuta Agios Nikolaos, ce dateaza din secolele X-XI e.n, situri arheologice, Muzeul de Arheologie ce expune artefacte din regiunea Lasithi, precum vase din piatra sculptata si ceramica, giuvaeruri din situl minoic de la Michlos, o multime de atractii care sa te tina ocupat zile in sir.

Chiar daca nu veti fi cazati la Agios Nikolaos, nu-l ocoliti! Acordati-i macar o zi din sejurul vostru.

Sus In jos
http://fanserialeturcesti.forumgratuit.ro

Agios Nikolaos - Creta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum sa scapi de gandacii de bucatarie
» Metoda servetelulul capitolul VIII

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: ARHIVA :: ARHIVA LIFE & STYLE-
Mergi direct la: