Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Actori
https://fanserialeturcesti.forumgratuit.ro
 
Acasa[URL=http://s05Ultimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Ultimele subiecte
» Suete cu fete
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Oct 12, 2016 6:15 am Scris de Simi

» Medcezir -
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 05, 2014 7:58 am Scris de Deeatma

» Adini Feriha Koydum - FERIHA
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 05, 2014 7:52 am Scris de Deeatma

» Bine va-m gasit
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeDum Ian 05, 2014 7:41 am Scris de Deeatma

» Nam Gyu Ri
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Oct 26, 2013 12:29 am Scris de Hurrem Gul

»  Günaiydin
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Oct 26, 2013 12:25 am Scris de Hurrem Gul

» Kivanç Tatlitug
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mai 21, 2013 6:51 am Scris de princesss2012

» Halit Ergenç
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeSam Mai 04, 2013 3:23 pm Scris de Deeatma

» Murat Yildirim-Video
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Apr 23, 2013 8:03 am Scris de princesss2012

Translate

visitors counter

 

 Ingrijirea unghilor

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Amina
Moderator
Moderator



Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:34 am

Solutii practice:

Maseaza regulat pielea de la baza unghiilor cu o crema hidratanta, pentru a preveni uscaciunea si a pastra un nivel ridicat al hidratarii epidermei.

Timp de cateva minute, inmoaie-ti mainile in apa calduta cu sapun, pentru a catifela pielitele si cuticulele inainte de a le impinge spre baza unghiei si a le indeparta.

Impinge cuticulele inapoi cu instrumentul special pentru pielite din trusa de manichiura sau cu un betisor din lemn de portocal, cu varfurile ascutite - astfel de betisoare sunt folosite in mod special pentru realizarea manichiurii.

Curata pielitele prinse de unghii folosind partea neteda a unei pile de unghii.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:34 am

Unghii care se exfoliaza

Aceasta problema poate fi un semn al unei afectiuni sau poate aparea din cauza utilizarii exagerate a detergentilor duri, care afecteaza in mod evident sanatatea pielii mainilor. De asemenea, alti factori pot fi: adezivii folositi pentru aplicarea unghiilor false, acetona utilizata pentru indepartarea lacului de unghii, pilirea defectuoasa a marginilor unghiilor sau supraexpunerea la apa.

Remedii:

• Poarta manusi menajere din cauciuc la spalatul vaselor si/sau al hainelor (in cazul in care le speli manual).

• Foloseste substante de indepartare a lacului de unghii pe baza de ulei.

• Foloseste o pila de unghii mai moale, care are o actiune mai putin dura asupra unghiilor tale.

• Nu iti pili sau lustrui suprafata unghiilor.

• Nu folosi apa foarte fierbinte daca trebuie sa stai cu mainile in apa mai mult timp.

• Dupa ce te-ai spalat pe maini sau inainte de culcare, maseaza-ti cuticulele si unghiile cu crema de maini sau ulei de migdale.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:34 am

Unghiile ingalbenite

Daca esti fumatoare, atunci sa nu te intrebi de ce ti se ingalbenesc unghiile... Nicotina le "pateaza", ca, de altfel, un lac de unghii ieftin sau acetona.

Exista insa solutii si pentru aceasta "criza":

Unge suprafata unghiei afectate de "ingalbeneala" cu un betisor pentru curatarea urechilor inmuiat in peroxid de hidrogen diluat.

Freaca o jumatate de lamaie, in sus si in jos, pe suprafata unghiilor ingalbenite.

Renunta la oja sau lac de unghii pentru o perioada de timp.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:34 am

Unghii cu pete albe

Petele albe aparute pe suprafata unghiei sunt frecvent intalnite si sunt adesea cauzate de un traumatism minor, cum ar fi ciocnirea unghiei de un obiect dur. Este foarte posibil sa iti apara astfel de pete daca lucrezi foarte mult cu mainile. Unele persoane sufera ocazional de acest lucru, pur si simplu pentru ca poate fi o afectiune intalnita in familie si mostenita. Nu este necesar nici un fel de tratament, de vreme ce pata alba va creste o data cu unghia si va ajunge sa fie taiata.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:35 am

- Pentru intarirea unghiilor foloseste din cand in cand ulei de masline caldut ,pentru a le inmuia da-le cu suc de lamaie!Inainte de a va preocupa de stralucirea si coloratul unghiilor dumneavostra, atentia trebuie sa vi se indrepte asupra ingrijirii lor. Fie ca le purtati scurte sau lungi. Manichiura si pedichiura , montura si pictura unghiilor false cu ajutorul noilor tehnici , se apropie din ce in ce mai mult de o arta . De aceea , pentru a realiza o manichiura artistica deosebita este nevoie de profesionalism , experienta , rabdare si pasiune . Unghiile false sunt optiunea ideala pentru cele care isi rod unghiile sau care au probleme cu cresterea lor. Unele femei incearca.- Asadar, nu trebuie neglijate! Mai ales , in anotimpul rece, mainile si unghiile sunt foarte afectate de temperaturile scazute, intrucat sunt cele mai expuse - chiar daca porti manusi...
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:35 am

Daca vrei sa ai niste unghii frumoase, acestea au nevoie de ceva mai multa ingrijire decat un strat de oja. Afla care sunt miturile despre unghii, ce e adevarat si ce e fals si iti va fi mai usor sa intelegi ce se intampla cu manichiura ta.

Punctele albe de pe suprafata unghiei semnalizeaza o lipsa de calciu.
Fals! Punctele albe sunt, de fapt, mici celule de piele, celule din unghie care nu s-au dezvoltat in mod normal. Acestea pot fi determinate de o lovitura in matrita (baza) unghiei, asa ca singura cale de a evita aparitia acelor puncte albe este sa fim cat mai putin stangace si neatente.

Daca folosesti o pila din metal, va strica aspectul sanatos al unghiei.
Adevarat! Chiar daca pilele din metal nu dauneaza unghiei in intregime, acestea pot sfasia marginile. Poti folosi, in schimb, o banda fina din plastic. Cu toate acestea, nu oricine trebuie sa se fereasca de pila din metal. Unghiile moi nu vor tolera acest tratament dar cele tari, fara probleme, au nevoie uneori de un instrument mai dur pentru un bun rezultat.

Daca imi tin unghiile scurte, acestea vor creste mai sanatos.
Fals! Nu este foarte sigur ca daca iti tai constant unghiile, ele vor fi mai tari. Este adevarat, in schimb, ca daca mentii lungimea scurta a unghiei, acestea nu vor mai presa marginile si va fi mai putin probabil ca se vor exfolia. Vor da, deci, impresia ca sunt mai puternice. Cu cat iti rozi mai mult unghiile si cu cat le tai mai des, cu atat ele vor creste mai repede, rezultat al stimularii continue.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:35 am

Daca folosesc oja constant, unghiile se vor ingalbeni
Adevarat si fals! Se va intampla doar daca nu aplici intai un strat de intaritor pentru unghii si daca folosesti lacuri ieftine, in culori inchise sau puternice, ca rosul sau portocaliul. Pigmentii puternici din oja pot, uneori, schimba culoarea unghiei. Un strat protector aplicat nu doar ca protejeaza unghia dar si asigura o baza adeziva perfecta, care face ca oja se reziste mai multa vreme.

Nu ar trebui sa imi tai niciodata cuticulele!
Adevarat! Cuticulele au un rol protector si, daca le tai, marginile se pot infecta. In schimb, cuticulele pot fi indepartate si impinse usor in spate, folosind un betisor din lemn de portocal.

Dieta e cauza unghiilor exfoliate!
Fals! Desi o dieta echilibrata ajuta intotdeauna, exfolierea este cauzata de alti factori, cum ar fi sa nu porti manusi cand afara e foarte rece, sa nu folosesti suficienta crema pentru maini si unghii. Unghiile exfoliate nu sunt neaparat slabe, ci, mai degraba, doar deshidratate. Daca suferi de aceasta problema, foloseste regulat uleiul pentru unghii si indeparteaza cu grija aria care se desprinde
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:36 am

unghiile trebuie hidratate zilnic,la fel si cuticlele,dar daca iti tai cuticulele mai bine nu o mai fa,deoarece,cu cat le tai cu atat ele cresc mai urate si pielea din jurul lor se poate umfla si inrosii,deoarece se aduna microbii.cand iti pilesti unghiile fa-o doar intr-o directie,nu in mai multe!
nu-ti roade unghiile,iar daca nu te poti abtine din a le roade,exista un lac de unghii cu gust urat,care te ajuta sa te faca sa nu le mai rozi.nu folosi acetona ieftina si incearca sa cumperi un dizolvant fara acetona,iar dupa ce-ti dai oja jos cu dizolvantul/acetona,spala-te pe maini.si apoi aplica o crema,las-o sa intre in piele si unghii,pentru a le hidrata,iar apoi,daca doresti aplica tratament pentru unghii sau date cu oja.daca ai unghiile casante exista mai multe solutii:1. pileste-ti unghia foarte putin pe intreaga suprafata,dar apo cu ajutorul unor pile speciale(ca si cele de la oriflame)netezeste-o
2.aplica ulei de masline pe unghii si cuticule sau zeama de lamaie si tine 15 min,apoi spala-te pe maini si aplica o crema,iar dupa ce intra in piele poti aplica un strat incolor de lac,iar apoi oja dorita.
4. exista o solutie de la farmec cu vitamina b3 care costa 5lei,si te ajuta ca unghiile sa nu se mai rupa si sa nu se exfolieze(atentie!nu atinge cuticulele cu acea crema)
pentru. ca unghiil;e sa creasca trebuie ingrijite,cat timp ele sunt mici poti sa le lasi fara lac,deoarece cresc mai repede si mai sanatos si sunt mult mai frumoase,dar poti aplica zeama de lamaie si uleiul de masline si multe alte tratamente care intra direct in unghii si cuticule.in fiecare sapt. poti sa le cureti pe sub unghie cu o pila subtire,dar nu intra adanc sub unghie!nu iti pili suprafata unghiei sau unghia cu pile de metal,doar de carton sau zgronturoasa ca acele pile pentru. unghii cu gel,dar apoi ai grija sa o finisezi cu pilele speciale cu mai multe suprafete(3*).
ingalbenirea unghiilor si deasemenea petele albe pot fi reduse prn aplicarea lamaiei sau a pastei de dinti,lasand-o sa se uste pe unghie 5 min,iar apoiu poti s-o dai jos,acest lucru ajuta foarte mult si la intarirea unghiei.
daca observi ca unghiile se exfoliaza si nu mai ai ce sa le faci,taie-le si iti vor creste din nou intr-o lunamult mai frumoaseai grija si daca aplici oja nu o sterge la 2 zile,preferabil ar fi sa o ti cel putin 2 sapt,dar daca se duce macar o sapt.,deoarece daca tot aplici oja si o stergi unghile se subtiaza ,ingalbenesc,usuca si exfoliaza,mai ales daca folosesti acetone ieftine si oje!de asemenea daca lucrezi in bucatarie poarta preferabil o pereche de manusi.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:38 am

PRINCIPALELE COMPONENTE ALE UNGHIILOR:
Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Anato_deg_500jpg
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:39 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_03



Radacina (supranumita si matrice) este partea
vie a unghiei. Acolo se produc celulele noi, care resping celulele moarte spre exterior astfel formand partea vizibila a unghiei. Calitatea si vitalitatea celulelor produse in matrice sunt responsabile pentru aspectul unghiei. Aceste celule formeaza suprafata cornoasa pana la marginea unghiei. Atata timp cat cresterea nu este afectata de infectii sau alte leziuni ea poate sa ajunga la un ritm de crestere de 2-3 milimetri pe luna. Cresterea unghiei poate sa fie constransa in cazul in care radacina este ranita. Striatiile pot fi de asemenea un efect care pe parcurs pot inainta pana in varful unghiei. In cazul unei rani grave poate sa apara o deformare durabila a unghiei. Cand unghia sufera de alte influente nocive, (ca de exemplu febra tifoida, pneumonie) dar chiar si o nastere poate aduce repercursiuni de acest gen asupra unghiilor, astfel formanduse striatii in forma de semiluna, pana si un soc psihic poate afecta unghia avand ca rezultat striatii orizontale.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:40 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_04



Patul unghiei: reprezinta prelungirea radacinii
si este de fapt purtatorul lamei cornoase. Este format din numeroase striatii mici care sustin lama cornoasa. Unghia este intinsa pe toata suprafata patului in afara de terminatia exterioara, marginea libera a unghiei. Semiluna este numita astfel din cauza formei sale. Semiluna alba formeaza prelungirea radacinii, insa este foarte vizibila numai la degetul mare.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:40 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_05



Semiluna:a capatat acest nume datorita formei
sale. Culoarea ei alba delimiteaza prelungirea radacinii unghei si este mai vizibila la degetul mare.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:40 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_06
Lama cornoasa: la timp este partea cea mai evidenta si este marginita pe de-o parte de semiluna si pe de alta parte de extremitatea libera a unghiei. Ea este formata din celule albuminoide care nu contin nici sange si nici celule nervoase si provin din radacina unghiei. Celulele formeaza trei straturi suprapuse a caror unire este sustinuta de o substanta formata din apa si grasimi. Dar nu au toate aceeasi consistenta. Cea superioara este cea mai dura, cea mijlocie mai putin si cea de jos este mai moale.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:41 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_07



Extremitatea libera: este separata de deget.
De aceea este partea cea mai expusa pericolelor, loviturilor de diferite feluri, crapaturilor si pilitului nepriceput.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:41 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_08



Cuticula: este o parcela mica de piele care
incadreaza lama cornoasa in trei parti. Cuticula reiese din piele si produce la randul ei celule respingandu-le pe cele moarte. Aceste celule noi se stabilesc pe suprafata unghiei, apoi se intind odata cu cresterea pana in punctul cand se rup daca nu sunt ingrijite. Cuticulele neingrijite fac unghia sa para mai mica decat este, exista chiar cazuri in care incetinesc cresterea unghiei.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:41 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Gen_ongl_09
Cum se dezvolta unghia: Unghia se formeaza de la radacina. Ea se intareste prin asa numitul proces de cheratinizare. La inceput nu creste bine fixata pe patul unghiei, fapt recunoscut prin culoarea mai deschisa a semilunei. O data cu cresterea sa aceasta se subtiaza, fixandu-se din ce in ce mai bine de patul unghiei obtinand astfel o culoare roz. Procesul dezvoltarii se finalizeaza dupa o perioada de 3-5 luni. Vara creste mai repede decat iarna, s-a observat de asemeni un ritm mai accelerat de dezvoltare a unghiilor la femeile insarcinate. Un alt detaliu interesant: la dreptaci cresc unghiile de la mana dreapta mai repede decat la mana stanga si vice versa, la stangaci cresc mai repede la mana stanga decat la mana dreapta. Se pare ca dezvoltarea lor depinde de vitalitatea individului si schimbul constant de substante si materiale.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:42 am

Factorii ce influenteaza cresterea unghilor: Influenta de hranire: cresterea este incetinita la oamenii care duc lipsa de vitamine si aminoacizi. Unghiile, asemeni parului, au nevoie de un flux constant de aprovizionare cu aminoacizi, pentru o dezvoltare sanatoasa. Vitaminele A si D sunt si ele necesare (ele faciliteaza prelucrarea calciului prin celulele radacinii). Insa si lipsa vitaminelor din grupa B duce la lezari. Fierul este esential in constructia formei: lipsa de fier poate duce la deformari ale unghiei.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:42 am

Influente mecanice: micro-leziunile afecteaza cresterea unghiei.
nfluente neurologice: functionarea anormala a hipofizei provoaca deformari ale unghiei.
Influente hormonala: Tiroida si hormonii glandei suprarenale au si ele efecte.
Influenta varstei: cresterea si aspectul unghiei difera de la varsta la varsta. La copiii mici unghia este foarte moale si fina, ea creste foarte incet cu 1 milimetru pe luna. La varsta de aproximativ 4 ani rata cresterii unghiei ajunge la 2-3 milimetri pe luna avand o consistenta neteda si transparenta. Dupa varsta de 40 de ani incetineste ritmul de crestere; la varstnici ajunge sa fie de 1 milimetru pe luna. Iar la oamenii foarte batrani, unghia incepe sa aibe o culoare galbuie sau gri, isi pierde transparenta si devine casanta.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:43 am

Unghiile sanatoase si alimentatia: Un proverb vechi spune "Esti ceea ce mananci" si intr-adevar unghiile pot fi o reflexie a alimentatiei. Lipsurile in alimentatie pot avea un efect negativ asupra aspectului si rezistentei unghiilor. Vitaminele, calciul si sarurile minerale sunt foarte importante pentru unghii sanatoase si puternice. Mancarea vegetariana poate sa faca unghiile sa fie casante deoarece lipsesc grasimile animale. De asemeni si curele radicale de slabit afecteaza sanatatea unghiilor. Substantele benefice de baza pentru sanatatea unghiilor dumneavoastra se afla in sarurile minerale regasite in natura
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:43 am

Fier: impotriva anemiei. joaca un rol important in alimentarea cu oxigen a tesutului. Fierul se regaseste in spanac, caise, fructe uscate, galbenus de ou si melasa
Siliciu: se regaseste in diferite legume.
Magneziu: se regaseste in fructe, legume si vin
Minerale: Calciu - este esential pentru fixarea unghiilor. Se regaseste in lapte si in produse lactate cum sunt iaurtul, cascavalul, untul, dar si in peste si fructele de mare
Iod: favorizeaza cresterea unghiilor. Se regaseste in peste, scoici, midii, spanac si nasturel.
Sulf: este esential pentru formarea unghiei si impiedica aparitia infectiilor. Se regaseste in varza, ceapa si dovlecei.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:43 am

Vitaminele A,B,C,D si E sunt cele mai importante pentru sanatatea unghiilor.
Vitamine:
Vitamina A: fortifica unghiile si favorizeaza cresterea. Se regaseste in unt, caise, legume verzi, morcovi, rosii, cirese si uleiuri de peste.
Vitamina B: Joaca un rol pozitiv impotriva bolilor de piele
Vitamina B2: sustine echilibrul celulelor nervoase
Vitamina B6: este esentiala pentru distribuirea grasimilor. Se regaseste in galbenus de ou, varza, drojdia de bere
Vtamina B12: actioneaza impotriva anemiei.
Vitamina C: intareste sistemul imunitar, impotriva infectiilor, sustine dezvoltarea oaselor, dintilor si tesutului si regleaza vasele sangvine. Se regaseste in fructe proaspete, citrice si ardei verde.
Vitamina D: face posibila fixarea calciului in organisim cu ajutorul razelor solare. Se regaseste in lapte si lactate, uleiul de masline, galbenus de ou, dar si in peste si fructe de mare
Vitamina E: actioneaza in principiu sub forma unui antioxidant printre tesuturi. Se regaseste in cereale si toate tipurile de ulei.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:43 am

CARE SUNT CAUZELE RESPONSABILE PENTRU PROBLEMELE UNGHIILOR?
Sunt diferite motive ce cauzeaza probleme ale unghiilor. Aceste motive pot fi de natura interna sau externa. Cauzele interne sunt factori care privesc pe medic si nu pot fi rezolvate cosmetic. In schimb, pentru problemele provocate de factori externi, exista produse care le pot rezolva cu succes.
Sus In jos
Amina
Moderator
Moderator
Amina


Mesaje : 11204
Data de inscriere : 14/09/2011
Varsta : 45

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Dec 28, 2011 10:43 am

CAUZE INTERNE.
In principiu, acestea sunt toate dereglarile si fenomenele de disfunctie care afecteaza fluxul sangvin catre patul unghiei si impiedica hranirea si dezvoltarea acesteia. Multe disfunctii actioneaza impotriva cresterii unghiei: tulburarea ganglionilor, alergiile, insuficienta fluxului de calciu si a diferitilor aminoacizi, anemia etc. Alte probleme ale unghiilor pot fi cauzate de aparitia unei ciuperci sau a unei infectii. Pentru indepartarea acestor cauze, apelati la un medic de specialitate. Abia apoi apelati la tratamente cosmetice.
CAUZE EXTERNE

Urmatoarele cauze pot da unghiei sanatoase un aspect maladiv si deteriorat:
folosirea detergentilor lovirea de suprafete dure aplicarea directa a ojei colorate pe unghii fara folosirea prealabila a unui produs de protectie (baza) frigul sau caldura rosul unghiilor aplicarea unghiilor artificiale schimbarea anotimpurilor scurtarea necorespunzatoare a unghiilor. In toate aceste cazuri va ajuta produsele specifice la obtinerea unor unghii sanatoase, lungi si frumoase.
Sus In jos
Deeatma
Moderator
Moderator
Deeatma


Mesaje : 6379
Data de inscriere : 28/01/2012
Varsta : 40
Localizare : Valcea

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi Aug 23, 2012 7:47 am

Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 344914l
Ai pete albe pe unghie? Ai constatat că unghiile tale prezintă diverse neregularităţi inexplicabile? Ai forma unghiilor convexă sau concavă? Toate aceste lucruri "spun" ceva despre sănătatea ta. Află semnificaţia lor de la medicul dermatolog Andra Cristea.
1. Neregularităţi dispuse vertical


Apar de obicei odată cu înaintarea în vârstă, însă deocamdată nu există o explicaţie pentru apariţia lor.

2. Subdenivelări dispuse orizontal


Denumite şi linii Beau, semnifică o întrerupere în procesul de creştere a unghiilor, ce poate avea loc din cauza unei stări febrile sau a unor boli precum psoriazisul sau diabetul. Dacă este implicată o singură unghie, cauza este cel mai des traumatică (manichiura agresivă, ticuri nervoase care implică unghiile), în schimb dacă sunt afectate mai multe unghii, cauza este de obicei internă.

3. Unghiile concave


Numite şi unghii în linguriţă apar în anemie şi în deficienţă marcată de fier. La copii pot face parte din procesul normal de creştere.

4. Pete albe pe suprafaţa unghiei


Apar din cauza traumatizării unghiilor după manichiura sau după ciocnirea unghiilor de un obiect dur. Apar frecvent la persoane care au ocupaţii care implică lucrul prelungit cu mâinile. La unii indivizi nu are semnificaţie gravă şi reprezintă pur şi simplu o "moştenire” de familie.

5. Unghii convexe


Dacă suprafaţa unghiei devine foarte curbată, iar marginea liberă se lăţeşte, se atrage atenţia asupra unei boli de inimă sau de plămâni.
6. Depresiuni punctiforme pe suprafaţa unghiei


Ca formă de manifestare se prezintă precum urmele lăsate de un vârf de ac şi sunt comune în boli cum ar fi psoriazis, dermatită atopică sau alopecia areată.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ingrijirea unghilor   Ingrijirea  unghilor - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
Ingrijirea unghilor
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Ingrijirea pielii
» Ingrijirea parului
» Ingrijirea ochilor
» Ingrijirea buzelor
» Ingrijirea picioarelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: LIFE & STYLE :: Frumusete & Sanatate-
Mergi direct la: